O stronie

Strona pełni funkcję informacyjną i psychoedukacyjną i nie zastępuje terapii.
 Joanna Dudniczenko-certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień 

…żeby przekraczać swoje ograniczenia, odkrywać nowe pozytywne cele w swoim życiu a następnie skutecznie je realizować…

O DDA

DDA czyli dorosłe dziecko alkoholika. DDA opisywany jest jako zespół cech osobowości, które kształtują się w dziecku a później w dorosłej osobie na skutek dorastania w rodzinie, w której przynajmniej jedno z rodziców było uzależnione od alkoholu. Wiele osób z taką rodzinną przeszłością boryka się z licznymi problemami dotyczącymi przeżywania siebie, innych osób, specyficznego sposobu podejmowania decyzji.

Syndrom DDA to nie tylko problemy dotyczące obszaru alkoholowego, ale przede wszystkim to styl nabyty w warunkach wychowania. Dziecko dorastające z uzależnionym rodzicem to dziecko wstydzące się swojej sytuacji, ukrywające problem rodzinny przed zewnętrznym światem.

O TERAPI

Terapia osób z syndromem DDA prowadzona jest w sposób indywidualny przez certyfikowanego terapeutę uzależnień.
Terapia DDA jest to głównie pomoc dotycząca uporządkowania przeżyć związanych z trudną sytuacją z dzieciństwa, zrozumienia tej sytuacji i ponoszenia odpowiedzialności za emocje i decyzje innych osób, podniesienia jakości życia. Podobnie jak w przypadku terapii innych zaburzeń, terapia syndromu DDA to proces któty wymaga zaangażowania emocjonalnego.

CZY WARTO?

Zawsze warto podjąć terapię DDA zwłaszcza w momencie kiedy problem alkoholowy zaczyna dominować. Często osoby z DDA same powoli zaczynają wchodzić na drogę uzależnienia. Gdy pacjenci trafiają do psychoterapeuty kiedy sami nie mają pewności odnośnie własnego uzależnienia, wtedy psychoterapeuta kest w stanie pomóc ocenić i prowadzić skuteczną terapię. Jeśli rozpoznajesz u siebie cechy Syndromu DDA, często odczuwasz rozdrażnienie, nie możesz zbudować satysfajcjonujące związku, bez powodu wpadasz w histerie – umów się na konsultację, postaram się jak najlepiej pomóc Ci.