baner2

Terapia podstawowa jest fundamentem dla rozliczenia się z trudną, nierzadko traumatyczną przeszłością wzrastania w alkoholowym domu i po rozliczeniu się z tą przeszłością pozwala DDA dokonywać skutecznych i pozytywnych zmian w swoim dorosłym życiu.

Psychoterapeuci pomagają DDA w oparciu o różne modele terapeutyczne, osobiście uważam jednak że program stworzony przez Cermaka , program w oparciu o własne doświadczenie bycia Dorosłym Dzieckiem Alkoholika plus profesjonalna wiedza bycia psychoterapeutą i psychiatrą plus wieloletnie doświadczenie pracy   z DDA w stworzonej dla nich placówce leczenia – dało program niezwykle wiarygodny i profesjonalny i warto aby stanowił trzon tego co dobrze jest z DDA przepracować na etapie podstawowym. Poniżej zamieszczam zalecane przez Cermaka i współautora książki Rutzky’ego obszary pracy na etapie podstawowym w oparciu o Czas uzdrowić swoje życie. Przewodnik do pracy nad sobą . Kroki zdrowienia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików .

Alcohol at home - rejected sad child

RAMOWY PLAN TERAPII PODSTAWOWEJ

(w oparciu o program wybitnych specjalistów terapii dla DDA T.L.Cermaka i J.Rutzskiego )

  1. Przerwanie milczenia ( czyli zastanowienie się i powiedzenie dlaczego tak naprawdę szukasz pomocy, co w dorosłym życiu jest dla Ciebie problemem?)
  2. Nasze wspólne doświadczenia (czyli jakie charakterystyczne cechy DDA odnajdujesz u siebie z okresu dzieciństwa, rozpoznanie swoich mechanizmów obronnych z dzieciństwa, które w dorosłym życiu nadal nieświadomie stosujesz choć nie są już przydatne i stanowią obciążenie a nierzadko autodestrukcję)
  3. Ożywianie wspomnień (opowiedzenie swojej historii bycia Dzieckiem Alkoholika, jednak z poszanowaniem swojego tempa co do otwierania się – można od razu dużo opowiedzieć, można opowiedzieć fragmenty które w późniejszym czasie się uzupełni – podzielenie się swoją historią osobistą uwalnia mnóstwo stłumionych uczuć, które podświadomie ciążą.   Ponadto na podstawie historii osobistej   w rozmowie z terapeutą możesz lepiej zrozumieć podświadome mechanizmy swojego działania, które utrudniają przeżywanie swojego życia w sposób satysfakcjonujący   )
  4. Przyjęcie uczuć ( w alkoholowym domu uczucia przytłaczały, nierzadko przerażały dlatego często były cenzurowane, zaprzeczane, wyszydzane bądź racjonalizowane. Dlatego DDA w dorosłym życiu zazwyczaj nie potrafi korzystać ze swoich uczuć w sposób konstruktywny i niezwykle ważna jest nauka szczerego rozpoznawania swoich uczuć , zbadanie jakie emocje i w jaki sposób były lub nadal są blokowane, ukrywane oraz umiejętność odczytywania swoich uczuć jako niezwykle ważnych informacji aby nauczyć się dbać o swoje dobro)
  5. Zdolność przetrwania ( czyli rozpoznanie jakie strategie przetrwania stosowałeś aby przetrwać w alkoholowym domu i które z nich nadal stosujesz w dorosłym życiu )
  6. Sprawowanie kontroli ( cecha charakterystyczna dla alkoholowych domów, alkoholik uważał że może kontrolować swoje picie, osoba współuzależniona próbowała kontrolować osobę pijącą aby ograniczyć jej picie lub zmusić do niepicia , a jak ty próbowałeś panować nad sytuacją która wymykała się wszelkiej kontroli? Jak obecnie próbujesz kontrolować siebie i innych i jaką cenę za to płacisz? )
  7. Współuzależnienie ( czyli jak rezygnowałeś kiedyś z prawdziwej cząstki siebie aby dostosować się do alkoholowej rodziny i jak obecnie rezygnujesz z prawdziwej cząstki siebie)
  8. Złość ( jakie masz trudności w wyrażaniu złości , tłumisz złość czy wymyka Ci się spod kontroli, jak to przekłada się na relacje z innymi ludźmi , co chciałbyś w związku z tym zmienić, nad czym pracować?)
  9. Wstyd ( czego się wstydziłeś w dzieciństwie, co jest wstydem wyniesionym z alkoholowego domu , który wstyd jest toksyczny i oddzielający od ludzi a jaki wstyd jest zdrowy i naprawiający relacje?)
  10. Opłakiwanie strat ( w dzieciństwie raczej nie było przestrzeni na odpłakanie strat bo trzeba było sobie radzic w trudnej rzeczywistości , lepiej było „nie rozklejać się” – przychodzi jednak taki czas kiedy nieodpłakane straty stają się ciężarem i odwaracają od bieżącego życia, nawet gdy paradoksalnie nie chce się już grzebać w przeszłości. Nieodpłakane straty ciążą w teraźniejszości, odpłakane straty pozwalają zamknąć trudny etap i otworzyć się na nowe życie.
  11. Gojenie ran ( omówienie jakie rany się zagoiły podczas dotychczasowej terapii, rozpoznanie co jest dla Ciebie najbardziej leczące abyś bardziej świadomie korzystał z tego w swoim życiu )
  12. Uczciwość ( kiedy Twój krytyk wewnętrzny skłania Cię abyś nie żył w zgodzie z sobą , kiedy przestajesz być autentyczny. Czego tak naprawdę się obawiasz że czasami zdradzasz samego siebie? Praca nad osłabieniem krytyka wewnętrznego )
  13. Szanowanie uczuć. ( asertywność w oparciu o swoje prawdziwe uczucia i potrzeby)
  14. Włączanie się we wspólnotę ( odnajdowanie i budowanie swojej sieci wsparcia)
  15. Zabawa i spontaniczność ( twoje wewnętrzne dziecko nie musi być stłumione, kontrolowane czy zbuntowane – terapia to również czas odkrywania go w sobie wraz z jego spontanicznością i zabawą – rozpoznawanie co autentycznie Cię bawi, rozluźnia, cieszy bez sięgania do używek lub po czynności uzależniające)
  16. W dalszą drogę (zakończenie terapii na etapie podstawowym lub określenie nad czy jeszcze chciałbyś popracować na kolejnym etapie pogłębionym)

 

Oczywiście w zależności od zindywidualizowanych potrzeb DDA podczas terapii obszary te stanowią pewną ramę pracy, a nie sztywny schemat – nad jednymi pochylasz się więcej, nad innymi krócej, jednak warto wiedzieć jaka problematyka jest częścią wspólną dla wielu DDA gdyż jej przepracowanie stanowi dla wielu DDA podstawę ich zdrowienia. Oprócz tej części wspólnej każda terapia określa indywidualne obszary do pracy terapeutycznej.

 

 

Informacje na temat prowadzonej przeze mnie terapii lub konsultacji (w gabinecie w Katowicach lub poprzez skype’a ) znajdziesz w górnych zakładkach bloga www.ddainspircje.pl

 

Joanna Dudniczenko

psychoterapeuta i certyfikowany specjalista terapii uzależnień